Cz.1 Posiadanie polisy OC Spedytora może okazać się kluczowe, kiedy firma staje w obliczu ryzyka finansowego

Cz.1 Posiadanie polisy OC Spedytora może okazać się kluczowe, kiedy firma staje w obliczu ryzyka finansowego

Piątek, Marzec 8, 2024

Jak posiadanie polisy OCS znacznie zwiększa wiarygodność firmy spedycyjnej w oczach partnerów biznesowych i zapewnia jej dodatkową ochronę przed stratami finansowymi?

OC spedytora to ubezpieczenie przeznaczone dla firm logistycznych. Mimo że nie jest ono obowiązkowe,

Decyzja o wyborze odpowiedniej polisy OC spedytora powinna być dokładnie przemyślana, przy czym realna ocena przydatności oferty ubezpieczyciela jest możliwa wyłącznie przy znajomości zakresu odpowiedzialności spedytora. Jeśli więc nie zapoznałeś się jeszcze z treścią artykułu odpowiedzialność spedytora w praktyce, koniecznie zrób to teraz!

Dlaczego warto mieć OC spedytora?

Mimo że -jak już wspomniano wcześniej- OC spedytora nie jest obowiązkowe, to prowadzenie bez niego działalności transportowej w praktyce jest właściwie niemożliwe. Przeważająca część klientów nie podejmuje często współpracy z firmą, która nie ubezpiecza swojej działalności, wiąże się to bowiem z ryzykiem niewypłacalności i w efekcie prowadzi do niemożliwości pokrycia ewentualnych strat powstałych po stronie zlecającego.

Jeśli zatem spedytor chce prowadzić znaczącą działalność spedycyjną i stanowić konkurencję w branży logistycznej, bezwzględnie musi zdecydować się na zakup polisy. Bez tego kroku uzyskanie atrakcyjnych i intratnych zleceń będzie bardzo trudne.

Odpowiednio dobrana polisa może poza tym realnie ochronić spedytora przed stratami finansowymi, wynikającymi ze szkód powstałych w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy spedycji.

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę OC spedytora?

Podstawowe polisy OC spedytora niestety zazwyczaj nie gwarantują pełnej ochrony.

Umowa wyłączająca odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku rażącego niedbalstwa spedytora, mimo że kusi niską ceną, nie jest dobrym wyborem.

Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli
  jest właśnie zarzut rażącego niedbalstwa przy wyborze przewoźnika, dlatego tak ważne jest, aby wybrać polisę nie posiadającą tego rodzaju zapisu.

Jeśli firma przyjmuje zlecenia transportowe, które nie ograniczają się wyłącznie do czynności spedycyjnych, warto wybrać taką ofertę, która zawiera

rozszerzenie ubezpieczenia OCS o klauzulę przewoźnika umownego,  

należy bowiem pamiętać, że w takim przypadku spedytor odpowiada w takim samym zakresie jak przewoźnik. 

Klasyczne ubezpieczenie OCS nie pokryje natomiast szkód powstałych podczas przewożenia towaru.

Istotnym elementem umowy ubezpieczeniowej  jest również wysokość sumy gwarancyjnej. Niezależnie od tego, jak wiele dodatkowych wariantów posiada polisa, jeśli wartość szkody przekroczy tę kwotę, pozostała należność będzie musiała zostać pokryta przez naszą firmę spedycyjną.

W 1 części artykułu przedstawiono podstawowe informację oraz ważne uwagi dotyczące ubezpieczenia spedycyjnego wyjaśnione przez Panią Prawnik, Mecenas Joannę Sadowską.

W 2 części artykułu omówione zostaną tematy: "o czym jeszcze należy pamiętać przy zawarciu polisy OCS z ubezpieczalnią"  oraz "Przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli ".

Zachęcamy do oczekiwania na następny wpis Pani Mecenas 

Szukaj